Drobny remont zaplanowany, nowe meble zamówione, wydaje się, że wszystko jest na dobrej drodze do nowego designu mieszkania. Aż tu nagle… okazuje się, że ciągle trzeba coś wykręcać, rozkręcać, przykręcać… i aż człowieka skręca, że musi to wszystko robić ręcznie.  🙂

Wkrętak, bliżej znany każdemu majsterkowiczowi-amatorowi i profesjonaliście jako śrubokręt, jest najczęściej używanym narzędziem ręcznym w domowych remontach i naprawach.

Prosta i niezawodna konstrukcja to gwarancja sukcesu, ale jak się ma do skręcenia szafę, można się zmachać.

fot. sxc.hu

Dla wygodnych ktoś kiedyś wymyślił wkrętarki i życie stało się prostsze. Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli różnych firm, ja chciałbym zaprezentować konkretny model Bosch IXO, ale zanim to zrobię, kilka słów o wkrętarkach.

 

Wiele z dostępnych na rynku urządzeń to wiertarko-wkrętarki, te jednak ważą od 1,5 do nawet 4 kg, są dość duże i jeśli chcemy tylko wkręcać a nie wiercić, należy się zastanowić nad zakupem zwykłej wkrętarki.

 

 

 

 

WKRĘTARKI

Są modele akumulatorowe i zasilane z sieci. Podłączenie do prądu daje nam gwarancje, że w trakcie skręcania mebla bateria nie padnie, bo to wiąże się z podłączeniem wkrętarki na kilka godzin do ładowania. Są wkrętarki akumulatorowe, które ładujemy poprzez podłączenie kablem do sieci, w tym przypadku jesteśmy uratowani.

 ZOBACZ WKRĘTARKĘ AKUMULATOROWĄ BOSCH IXO TUŻ PO WYJĘCIU Z PUDEŁKA. CO JEST W KOMPLECIE?KUPUJE WKRĘTARKĘ!

Przede wszystkim sprawdź moc urządzenia, moment obrotowy, ciężar czy ergonomię.

 

MOC WKRĘTARKI 

Napięcia wkrętarek wahają się od 3,6 V do 36 V, przy czym te ostatnie używane są przez zawodowców podczas profesjonanych prac. Jeśli twoje narzędzie ma służyć głównie do składania mebli, małego remontu i okazjonalnego dłubania przy sprzęcie domowym, to w zupełności wystarczą takie o napięciu 3,6 V-4,8 V. Do wiercenia w drewnie lub metalu, z pewnością lepiej sprawdzi się wkrętarka o napięciu 12 V lub 14,4 V.

 

MOMENT OBROTOWY

Symbol Nm to bardzo ważny parametr wkrętarki. Zwróć uwagę na to czy moment obrotowy jest regulowany. Jego wartość nie powinna być mniejsza niż 5Nm. Regulacja jest ważna, bo umożliwi wybranie takiej wartości, aby śruba nie została wkręcona zbyt lekko lub za mocno, dlatego że moment obrotowy należy dostosować do wielkości śruby.

 

WAGA WKRĘTARKI

Im mocniejsza, tym cięższa, taka jest zasada ;] bo ciężar jest uzależniony jest od mocy urządzenia. Waga narzędzia przeznaczonego do drobnych prac domowych waha się w granicach 1-2 kg. Takie wkrętarki są małe i poręczne, łatwo nimi manewrować i udaje się je wcisnąć do trudno dostępnych miejsc. Dodatkowo im lżejsza wkrętarka, tym łatwiej ją przenosić, a niewielki ciężar zapewnia komfort i wymaga mniejszego wysiłku.

 

BATERIA

Na rynku znajdziemy wkrętarki z trzema rodajami akumulatoró:
1)    Niklowo- kadmowe (NiCd)
•    Ich największą zaletą jest cena. Wkrętarki wyposażone w ten akumulator są najtańsze. Ponadto cechuje je długi czas pracy. Stosunkowo wolno się rozładowują. Obciążone są jednak efektem pamięci elektrochemicznej. Przy nieprawidłowym ładowaniu, mogą znacznie utracić pojemność. Są również cięższe od pozostałych i zawierają szkodliwe dla człowieka związki chemiczne.
2)     Niklowo-metalowo-wodorkowe (NiMH)
•    Akumulatory tego typu pod wieloma względami wypadają lepiej od poprzedników. Mają większą pojemność, są lżejsze i nie zawierają toksycznych związków kadmu. Poza tym posiadają o wiele niższą pamięć elektrochemiczną, dzięki czemu można je ładować nawet, jeśli nie są do końca rozładowane. Wadą natomiast jest krótka żywotność.
3)     Litowo-jonowe (Li-Ion)
•    Posiadają dobre parametry techniczne. Są lekkie i nieobciążone efektem pamięci, więc można je ładować w trakcie pracy. Mają największą pojemność. To wszystko niestety sprawia, że wkrętarki wyposażone w akumulatory litowo-jonowe są najdroższe.

Wybór należy do Ciebie 😉 Zawsze można przeprosić się ze zwykłym śrubokrętem, gdy wyższa technika zawiedzie.

 

Marcin Grzegorczyk

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *